Polska cała jak długa i szeroka brendzluje się Wahadełkiem, szumnie nazywanym Koleją Dużych Prędkości.

pendolinoHip hip hurrra, PKP dołączyło do cywilizowanych firm kolejowych. Pendolino, które w Polszy powinno się jednak nazywać chyba jakoś inaczej, przybyło do Wrocławia. Powinno się nazywać inaczej, bo nazwa ta pochodzi od włoskiego słowa znaczącego „wahadełko” – co ma być obrazowym opisem wychylnego pudła pozwalającego na szybsze wchodzenie w łuki i dzięki temu szybszy średni czas przejazdu z miejsca A do miejsca B.

Nie, PKP nie zamówiły opcji Wahadełka z wahadełkiem, więc za cenę – jak dziś usłyszałem – dwukrotnie wyższą niż można byłoby zbudować takie składy w Polsce (choćby PESA robi całkiem podobne i byłaby w stanie zbudować pociągi rozwijające ponad 200 km/h), mamy włoską drożyznę, której nawet nie pozwolimy na pokazanie tego, co potrafi. PKP: Pięknie, Kurwa, Pięknie. Niestety koleje (te szybkie) w wielku miejscach na świecie szybciej stoją, niż Pendolino jedzie.

A najlepsze to te tłumy na dworcu. Przepraszam, ale już mam na dziś dość odmiany słowa „Pendolino” przez wszystkie przypadki. Babcie, dziadkowie, wnuczki, kilkuletni chłopcy wiedzą już wszystko o klimatyzacji, osiągach i cenach biletów. A dziennikarz TVN24 to – miałem wrażenie, ze zaraz spuści się na szybę pociągu. „A teraz po raz pierwszy dotknę Pendolino…” tudzież „Siedzenia wyglądają na bardzo wygodne” albo i „szanujmy to, bo to nasze wspólne dobro…” Przepraszam, ale jest rok 2013. Z Wrocławia do Niemiec są pewnie z 2 godziny jazdy, i zapewne 80% Wrocławian w Reichu już było. Z Warszawy Berlin to niecałe 6 godzin pociągiem. Czy Wy, kurna, ludzie nie widzieliście lepszych i szybszych? Wystarczy pojechać na Hauptbahnhof do Berlina, przecież to daleko nie jest. Tam takie maszyny stoją na każdym peronie. ICE Deutsche Bahn ma już sporo tras na których pociągi jadą 300 km/h… ICE najnowszej generacji w drodze do Paryża rozpędzają się do 320 km/h. Z Paryża na południe TGV, po Hiszpanii czy po Belgii lokalne ekspresy jeżdżą z podobną szybkością.

Maglev na stacji Pudong Intl Airport

Chińczycy zaczęli sami się ograniczać, bo jeździli z szybkością 350 km/h, teraz stwierdzili, że Vmax będzie 300. I z taką się jeździ przyjemnie. Ciekawe, że na chińskie warunki w mieście, w którym mieszka 5,4 mln ludzi, i które ma aglomerację rzędu 10,5 mln nie zatrzymują się wszystkie pociągi… tak z połowa pociągów z Szanghaju do Nanjingu nie zatrzymuje się w Suzhou… no cóż,  u nas te pociągi zatrzymywałyby się we Włoszczowej, Solcu Kujawskim i w Łowiczu.

Straszne, że jesteśmy takim zadupiem, że nawet byle jaki pociąg robi się sensacją na skalę najważniejszej stacji informacyjnej kraju. Był jakiś spec od rynku kolejowego, który zgasił prowadzącego bardzo szybko i skutecznie „To nie jest i nie będzie żadna rewolucja”. Ludzie, zrozumcie, rewolucja to będzie sieć Y plus połączenie kolejami typy Pendolino powiedzmy 10 polskich miast. Nie mamy co się porównywać do TGV, CRH, Shinkansenów czy ICE. Nie mamy.

Ciekawe jest też kwestia cen. Podobno ceny mają się zaczynać od 49 zł a taryfa ma być dynamiczna jak w low costach. Aha. 49 złotych. Chyba, że na trasie Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia. Pod warunkiem, że w tej drugiej uda się w końcu kiedyś coś wybudować. Bo patrząc na stan Zachodniej obecnie to w pociągach tego typu na czas wjazdu, przejazdu i wyjazdu ze „stacji” powinni zaciemniać szyby i obowiązkowo zasłaniać okna. Żeby tego burdelu nikt nie musiał oglądać. Bo to wstyd, że w stolicy europejskiego kraju są takie stacje. To jak Pakistan wygląda. Bangladesz. Nic więcej,

Aaaa. Jeśli ktoś się jeszcze mentalnie ma zamiar brendzlować pociągami, które MOŻE za rok pojadą z szybkością 200 km/h na paru kawałkach CMK i szlaku do Trójmiasta, to tylko dodam, że rzeczone ludy Wschodu, a mianowicie Chińczycy, mają u siebie też kolej magnetyczną (Maglev). Krótką bo krótką, ale jeździ z prędkością 431 km/h. Nie wierzycie? Fota licznika poniżej. Zrobiłem 2 lata temu.

Szybkościomierz w Maglevie

Ach, żeby nie było nieporozumień: jestem fanem wielkim kolei dużych prędkości. Ale kupno paru składów Pendolinio nie stworzy prawdziwej sieci takowych w Polsce. To tak jak w powiedzeniem: Nie każdy chłop z widłami to Posejdon. I nie każde Pendolino to Wielka Prędkość.

Czytaj więcej na moim blogu:

Reklamy
Otagowane , , , , , , , , , , , ,

10 thoughts on “Polska cała jak długa i szeroka brendzluje się Wahadełkiem, szumnie nazywanym Koleją Dużych Prędkości.

 1. goldenbrown pisze:

  Co racja, to racja.U nas chyba wciąż panuje „zastaw się, a postaw się”, rząd wydaje przeogromne kwoty na mrzonki. Pendolino ładnie się prezentuje, ale w czym jest gorsza np. Pesa?? Ale z tego, co czytałam, w przetargu była tylko jedna oferta, zatem, jaki to przetarg, to raczej przekręt.

  Polubienie

  • Palpfikszyn pisze:

   Ja nie wiem, czy aż tak ładnie się prezentuje… jakoś nie tyle jestem uprzedzony do tych pociągów, co może widziałem dużo „ładniejsze”. Choć umówmy się, że nie ma być piękny, ale funkcjonalny czy oszczędny. Nie mówiąc o bezpieczeństwie…

   Polubienie

 2. zimawub pisze:

  Ja rowniez jestem fanem kolei i dużych prędkości! Zgadzam sie z szanownym autorem, ze nie ma sie co spuszczac nad jednym pociagiem. A jak sie to cale wahadelko rozpedzi to tory nam pozrywa i trza bedzie je potem superglue przyklejac.
  Takie jaja!

  Polubienie

 3. olszyn pisze:

  „szanujmy to, bo to nasze wspólne dobro…” Hahahaha!
  Jakbyśmy umieli to robić!

  Polubienie

 4. Andrzej pisze:

  U nas podobno ma się nazywać pierdolino
  ale to pewnie nazwa nieoficjalna będzie 😀
  a będzie jeździć może i 200 km/h jeśli akurat trakcji nie ukradną

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
perfumomania

subiektywnie i ze szpileczką o perfumach...

JA SKORPION

There is another world, but inside this one, inside me.

kayab92's Blog

Just another WordPress.com site

Introweska

Anomalie życiowe

Jak napiszę, to będzie

Opowiadania, e-booki, przegląd wydawniczo-kulturalny. Blog Agnieszki Żak

escaape

into another world

Kulturalna szafa

#czytajkulturalnie

pocichutku

.. kilka słów ..

Gabinet Osobliwości

Któren zawiera w sobie curiosa rozmaite ku wesołości, ale i smutney refleksyi odwiedzającey go publiczności pomieszczone

Siupster

Uwaga, Wielki Siu pisze!

cmentarzysko dudsów

by Agata Rutkowska

Book Emperor.

czyli teksty od władcy puszczy.

sztuka prostoty

Blog o wnętrzach, o tym jak wpływają na nasze życie, aby stawało się proste i szczęśliwe.

codziennik

notatki. fotografie. myśli

okiem wariata

widziane lewym okiem wariata

%d blogerów lubi to: